33905800
09221054258

اورینگ سیلیکونی چیست ؟ معرفی انواع آن

اگر کمی با ابزارها و وسایل کاربردی آشنا باشید، حتما نام اورینگ به گوش شما خورده است. اورینگ در واقعا نقش یک آب بند یا فیکس کننده را دارد. اورینگ‌ها به خصوص اورینگ سیلیکون با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، در صنایع و کارخانجات تولیدی مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اورینگ سیلیکون

در کتاب‌های شیمی و بر روی کاغذ، این محصول را با نام پلی دی متیل سیلوکسان می‌شناسند. در اصل اورینگ حلقه ای پلاستیکی است که ظاهری شبیه به یک دایره دارد. بسیاری از افراد هر رینگی که  لاستیکی باشد را اورینگ می‌نامند. برای مثل رینگ‌هایی که شکل x و یا v دارند هم به اشتباه با نام اورینگ می‌شناسند. در صورتی که دایره‌ای بودن آن بسیار مهم است. اورینگ سیلیکون با نام‌های اتصال هلالی یا پکینگ هم شناخته می‌شود. آن‌ها به طور کلی سایزهای مختلف و اندازه‌های استاندارد متری و اینچی در بازار به فروش می‌رسند. 

اورینگ سیلیکون

کاربرد اورینگ سیلیکون

به طور کلی اورینگ‌ها زمانی به کار برده می‌شوند که یک نشتی بین دو سطح فلزی یا غیر فلزی ایجاد شده باشد. علاوه بر آن از اورینگ سیلیکون برای به وجود آوردن فاصله بین دو قطعه صنعتی یا غیر صنعتی استفاده می‌شود. هنگام انتخاب سایز اورینگ سیلیکون باید با توجه به کاربرد آن عمل کنید. همانطور که گفته شد اورینگ سیلیکون کاربردهایی مانند قرار گرفتن و پر کردن یک شیار یا ایجاد یک فاصله میان دو جسم دارد. این نوع اورینگ در صنایع گوناگونی مانند صنعت غذایی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، صنعت برق کارخانه‌های ساخت قطعات خودرو و موتور سیکلت، صنعت پوشاک و لوازم ورزشی، کاخانجات سیمان، لوازم خانگی، مصارف بهداشتی و پزشکی مثل ایمپلنت و اورینگ‌های ارتودنسی کاربرد دارد.
اورینگ سیلیکون
پستون‌های سیلندر هیدرولیکی و شفت‌های پمپ دیوار از دیگر مصارف دینامیکی اورینگ سیلیکون هستند. با توجه به مطالب گفته شده کاربرد اورینگ سیلیکون به طور خلاصه در سه گروه کلی تقسیم می‌شود: سوخت رسانی ، محیط های اسیدی و روغنی ، آب رسانی
 

ویژگی‌های اورینگ سیلیکون

به طور کلی اورینگ سیلیکون بخاطر مقاومت زیادی که در برابر گرما دارد شناخته می‌شود. به عبارتی این نوع اورینک خاصیت پلاستیکی یا همان الاستیسیته خود را در دمای منفی ۶۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد حفظ می‌کند. لازم به ذکر است که دمای گفته شده برای حرارت غیر مستقیم است و  قطعه در برابر دمای مستقیم طاقت نمی‌آورد و آسیب می‌بیند. اکثر اورینگ‌ها از الاستومرهای با دوام بسیار بالا ساخته می‌شوند؛ به همین دلیل مقاومت بسیار بالایی دارند. از لحاظ شیمیایی اورینگ سیلیکون خاصیت‌های محنصر به فردی مانند قابلیت حل شدن در حلال‌های آلی، بی اثری شیمیایی، قابلیت حل نشدن در الکل و آب، خواص بالای دی الکتریک و قابلیت اتش گرفتن(اشتعال) کم دارد.

خرید انواع اورینگ سیلیکونی با عالی ترین قیمت و کیفیت

مشخصات مهم اورینگ سیلیکون

درباره محدود دمای آن صحبت کردیم و از منفی ۶۰ تا ۲۳۳ درجه سانتی گراد (۷۵ تا ۴۵۰ درجه فارنهایت) است. رنگ‌های استاندارد آن رنگ‌های زرد و نارنجی و طوسی و هر رنگی است که سفارش داده شود، اکثرا شفاف هستند. توانایی مقاومت در برابر جو، روان کارها، اشعه ماورا بنفش، هوای فشرده و حرارت بالا دارد.
اورینگ سیلیکون

انواع اورینگ سیلیکون

اورینگ سیلیکون در دو نوع مختلف تولید می‌شود. ۱- به شکل حلقه‌ای ۲- به شکل متری
طبیعی است که از این دو در زمان‌های مختلف استفاده می‌شود. برای مثال زمانی که نیاز به اورینگ سیلیکون با قطر بالا داشته باشیم از اورینگ متری استفاده می‌شود و با به کار گرفتن چسب آن را به شکل حلقه در می‌آورند.
اورینگ سیلیکونی

نحوه کار اورینگ در یک سیستم چگونه است؟

اورینگ سیلیکون یک محصولی دایره شکل شبیه به واشرهای معمولی است که بین دو جسم قرار می‌گیرد تا شیارهای بین آن‌ها را بپوشاند. تفاوت اورینگ و  واشرها در این است که کاربردهای به خصوصی دارد و در جاهای خاص استفاده می‌شود. مثلا اگر فشار درجه حرارت زیاد و قدرت تخریب مواد شیمیایی شدید باشد، از اورینگ سیلیکون استفاده می‌شود.
این حلقه‌ها در بین شیار و کانال ایجاد شده در بین دو دستگاه استاتیک یا دینامیک قرار می‌گیرند و کارِ آب بندی را انجام می‌دهند. به طوری که هر زمان که این دو قسمت به هم نزدیک و فشرده می‌شوند، این اورینگ‌ها با توجه به ابعاد سطوحِ فشرده شده، منعطف می‌شوند و این فضاهای خالی را کاملا اشغال می‌کنند. در نتیجه این عمل یک اتصال نفوذناپذیر ایجاد می‌شود و دیگر امکان ورود و خروج آب و هوا وجود نخواهد داشت. 
هر مقداری که فشار وارد شده به اورینگ بیشتر باشد، این اتصالی ایجاد می‌کند، محکم‌تر می‌شود. قابل ذکر است که این فشار باید در حد معقول باشد. درست است که مقاومت در برابر فشار این حلقه‌ها بالا است اما اگر بیشتر از یه حدی باشد، آسیب می‌بیند. حالا اگر این دو قسمت تحت فشار از هم فاصله بگیرند، بلافاصله اورینگ به شکل اصلی خود بر می‌گردد. در چند دوره می‌توان از این اورینگ برای انجام کار استفاده کرد اما به کار بردن آن نامحدود نیست. 
به هر حال این اورینگ‌ها مانند همه ابزارها با هر بار استفاده، کم کم ضعیف شده و کارایی خود را از دست می‌دهند، به عبارتی دیگر به قدرت قبل کار نمی‌کنند. به همین دلیل بعد از مدتی باید آن را با حلقه‌ای‌ جدید تعویض کرد. حداکثر فشار قابل تحمل اورینگ به لقی شبارها و سختی آب بند بستگی دارد. 

چه عواملی در انتخاب اورینگ سیلیکون موثر هستند؟

در این مقاله بارها گفتیم که این اورینگ در بسیاری از صنایع و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. این موضوع از جایی نشعت می‌گیرد که اورینگ‌ها از مواد مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها خاصیتی متفاوت در اورینگ ایجاد می‌کنند. این شرایط، برای سازنده امکان انتخاب مواد اولیه بیشتری برای تولید اورینگ ایجاد می‌کند و در نهایت تنوع در محصولات نهایی بیشتر است. در هنگام ساخت این نوع اورینگ به ویژگی‌های مواد اولیه آن بسیار توجه می‌شود. 
اورینگ سیلیکونی
قدرت نفوذپذیری مواد ، امکان متراکم شدن ، سختی مواد ، عملکرد سایشی ، هزینه مواد ، واکنش در برابر شرایط خاص و مواد دیگری که استفاده می‌شود.

اورینگ‌ها به چه روش‌هایی ساخته می‌شوند؟

به طور کلی روش تولید اورینگ‌ها مراحل سختی ندارد و از زمان‌های قدیم تقریبا ثابت مانده و تغییری نکرده است. قالب گیری فشاری، قالب گیری انتقالی، قالب گیری تزریقی و والکانیزه کردن از روش‌هایی است که برای ساخت اورینگ‌ها استفاده می‌کنند.

انواع اورینگ جعبه ای

انواع اورینگ سیلیکون جعبه ای در حال حاضر در چرخش صنعت عرضه می گرد.

اورینگ سیلیکونی جعبه ای

پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح