33905800
09221054258

اورینگ EPDM ای پی دی ام + معرفی کامل

اگر به دنبال یک اورینگ مقاوم هستید و از اورینگ nbr استفاده کردهاید اما نتیجه دلخواه خود نگرفته‌اید در این مقاله همراه ما باشید. امروز تصمیم گرفته‌ایم به شما اورینگ EPDM را معرفی کنیم که یک اورینگ بسیار مقاوم‌تر از NBR است. این اورینگ با متریالهای VITON , NBR , EPDM , HNBR SILICON و غیره ساخته می‌شود که باعث میشود در شرایط خاص بتوان از آن استفاده کرد. در جایی که نمی‌توان از اورینگ NBR استفاده کرد و پاسخگوی نیاز شما نیست می‌توانید از این نوع اورینگ استفاده کنید که در ادامه به صورت کامل به جزئیات این اورینگ می‌پردازیم پس همراه ما باشید.

اورینگ EPDM

اورینگ EPDM چیست؟

اورینگ EPDM یا همان اورینگ اتیلن پروپیلن داین مونومر مخفف کلمه Ethylene propylene diene Monomer rubber است. یک نوع لاستیک ترکیبی است که همه ویژگی‌های لاستیک طبیعی را دارد اما به مقدار زیاد کش می‌آید و دوباره بدون هیچ‌گونه تغییر شکلی به حالت طبیعی خود برمی‌گردد.
اورینگ
لاستیک‌های EPDM برای طیف وسیعی از کارها مورد استفاده قرار می‌گیرند و نسبت به لاستیک‌های مصنوعی مزیت‌های زیادی دارند بخصوص در جاهایی که نیاز به بهبود کیفیت لاستیک وجود دارد. در واقع همان ساده‌ترین هیدروکربن غیر اشباع با و اولین عضو از گروه آلکن‌ها است که در بین دو اتم کربن آن پیوند دوگانه وجود دارد. اورینگ EPDM در برابر سیالات هیدرولیکی دارای خواص آب بندی بوده و در سیستم‌های ترمز با پایه گلیکول کاربردهای فراوانی دارد. این اورینگ‌ها برخلاف EPDM در گریس‌ها، روغن‌ها و سوخت‌های معدنی استفاده نمی‌شود.
اتیلن از مهم‌ترین مواد اولیه برای تولید بسیاری از ترکیبات آلی پر مصرف در صنعت پلاستیک است که با پلیمریزه شدن، پلی اتیلن را تولید می‌کند و با تکرار شدن پیش ماده پلی وینیل کلرید (PVC) را تولید می‌کند و در نهایت با ترکیب شدن بنزن، اتیل بنزن را ایجاد می‌کند که ماده اصلی پلی استر است. از کوپلیمر اتیلن و پروپیلن، الاستومری به نام اتیلن پروپیلن (EPM) به دست می‌آید.

تفاوت اورینگ EPDM با NBR

یکی از تفاوتهای واضح و مهم اورینگ EPDM نیست به NBR تحمل دمای بیشتر است. اورینگ NBR تحمل دمایی بین -30 الی 120 درجه سانتی گراد را دارد اما اروینگهای EPDM تحمل دمایی بین -55 الی 150 درجه سانتی گراد را دارند یعنی اورینگ EPDM با دمای کاری حدود 150 درجه سانتیگراد و بالاتر از اورینگ NBR، می‌تواند به راحتی در برابر بعضی از مواد شیمیایی و همچنین بخار آب فعالیت کنند. اورینگهای EPDM نسبت به NBR مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و سختی موارد از خود نشان می‌دهند. این نوع از اورینگ‌ها در مقابل الکل، اسیدهای معدنی، نمک اسیدی، نمک‌های دارای خاصیت قلیایی، مواد سفید کننده، نمک‌هایی طبیعی، محلول‌های قلیایی، آب سرد و داغ و بخار مقاوم هستند اما در مقابل در برابر حلال هیدرو کربن و نفت، هیدرو کربن‌های آغشته به کلر، روغن‌های تشکیل شده از نفت خام و تربانتین مقاوم نیستند. این اورینگ بسیار مقاوم در برابر اشعه UV بوده و در صنایع مختلفی از جمله داروسازی، غذایی و صنایعی با خوردگی متوسط کاربرد دارد.
از طرفی، به دلیل تفاوت قیمت اورینگ‌ها نسبت به یکدیگر برای صرفه اقتصادی باید همه جوانب را در نظر بگیرید یعنی در جایی که میتوان از اورینگ ارزان قیمت از جنس NBR استفاده کرد، لزومی به استفاده از اورینگ گران‌قیمت‌تر EPDM نیست. اما با این حال برای آب بندی برخی سیال‌ها، مجبور به استفاده از اورینگ EPDM هستیم و اورینگ‌های دیگر (چه ارزان و چه گران قیمت) مناسب نیستند.

ویژگی‌های اورینگ EPDM

 ویژگی‌های اورینگ EPDM
اورینگ EPDM یکی از مقاوم‌ترین و بهترین اورینگ‌های موجود در بازار می‌باشد که به یک سری از ویژگی‌های مثبت آن در زیر اشاره می‌کنیم.
مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
مقاوم در برابر بخار آب، آب سرد و داغ
مقاوم در برابر بعضی از مواد شیمیایی
مقاوم در برابر محلول‎های قلیایی
مقاوم در برابر نمک اسیدی
مقاوم در برابر نمک‌های دارای خاصیت قلیایی
مقاوم در برابر الکل
مقاوم در برابر پیریترمز و مایعات هیدرولیک (نه روغن معدنی!)
مقاوم در برابر آب، اسید، قلیا، استرهای فسفات و غیره
مقاوم در برابر اسیدهای ضعیف
مقاوم در برابراکسیداسیون
مقاوم در برابر سختی مواد
مقاوم در برابر دمای کاری -55 الی +150 درجه سانتی گراد
مقاوم در برابر اسیدها به‌غیراز اسید سولفوریک 
مقاوم در برابر سایش، خوردگی و سختی
نفوذپذیری بسیار کمی نسبت به آب و هوا
اورینگ ای پی دی ام هم مانند دیگر اورینگ‌ها یک سری معایبی هم دارد که از جمله آنها می‌توان به مقاوم نبودن در برابر هیدروکربن‌های آغشته به کلر، نفت و روغن‌های تشکیل شده از نفت خام و تربانتین و حلال هیدروکربن اشاره کرد.

کاربرد اورینگ EPDM

لاستیک‌های EPDM عایق برقی خوبی هستند و به همین دلیل استفاده از آنها در مکان‌هایی که با ولتاژهای بالا سرو کار دارند مناسب‌تر است. همین‌طور در شلینگ‌های آبیاری باغچه و ماشین لباسشویی از لاستیک‌های EPDM استفاده می‌شود. شرکت‌های اتومبیل سازی از اورینگ EPDM برای سیستم‌های هیدرولیک ترمز خودروها استفاده می‌کنند.
به دلیل مزیت‌های بسیار زیادی که ورقه‌های اورینگ ای پی دی ام نسبت به پوشش‌های معمول و سنتی دارند مثل ضد آب بودن، بهداشتی بودن و مقاوم بودن در برابر بادهایی با سرعت 120 مایل در ساعت می‌توان از آنها به‌جای پوشش‌های سنتی  در سقف خانه‌ها نیز استفاده کرد.
پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح