33905800
09221054258
شما اینجا هستید : چرخش صنعت  -> محصولات > کوپلینگ >

کوپلینگ چیست ؟ معرفی انواع آن ، کاربرد و ویژگی ها

کوپلینگ چیست ؟ معرفی انواع آن ، کاربرد و ویژگی ها
در واقع کوپلینگ به معنی اتصال است به همین دليل بهترین قطعه برای اتصال دو شفت کنار یکدیگر است که جنسی فلزی دارد و می تواند فشار را به خوبی تحمل کند. اصلی ترین کارایی این قطعه در راه آهن و برای اتصال دو ریل است. کوپلینگ ها در سایز و مدل های مختلف طراحی و ساخته می شوند و استفاده از بهترین متریال در تولید آنها سبب شده تا کیفیت بالایی داشته باشند. انعطاف پذیری این قطعه زیاد بوده و می تواند به چرخش شفت کمک زیادی کند. وظیفه اصلی این قطعه انتقال نیرو و سرعت است بدین ترتیب کمک می کند تا نیروی تولید شده در محور محرک به محور متحرک برسد. 
عکس کوپلینگ
کوپلینگ به عنوان یک رابط عمل کرده که ارتباط مستقیمی بین محور محرک و متحرک ایجاد می کند. با وجود این قطعه قدرت چرخشی در سیستم به صورت‌ کاملا هماهنگ تقسیم شده و همین امر باعث یه حرکت در آمدن آن دستگاه می شود. جنسی که این قطعه دارد باعث شده تا بتواند فشار را به خوبی تحمل کند بدون اینکه دچار ترک خوردگی و شکستگی شود. کوپلینگ ها به صورت کاملا استاندارد و ایمن بین دو قطعه نصب می شوند و در سرعت زیاد بهترین واکنش را از خود نشان می دهند. سایز کوپلینگ متناسب با سایز و نوع محور انتخاب می شود به همین دلیل در زمان حرکت از قسمت اصلی جدا نمی گردد. 

ساختار کوپلینگ

مشکلاتی که در ارتباط بین ۲ محور وجود دارد باعث بوجود آمدن کوپلینگ ها شده تا این قطعات با عملکرد خوب خود مشکلات بوجود آمده را برطرف سازند. کوپلینگ دارای ساختاری خاصی بوده و از فلزاتی مقاوم و ضد زنگ ساخته شده است. بافت آن به صورت چند لایه است بدین ترتیب در مقابل رطوبت و حرارت و فشار و همچنین مواد شیمیایی دوام زیادی دارد. ساخت این قطعه به صورت کاملا استاندارد و مطابق با فناوری روز دنیا باعث شده تا در هر شرایطی بتواند بهترین کارایی را از خود نشان دهد. این قطعات مکانیکی وظیفه انتقال نیرو را دارند‌. 
ساختار کوپلینگ
جنس کوپلینگ بیشتر از چدن مرغوب بوده و تمام قسمت‌های آن ماشینکاری می‌شود به همین دليل به خوبی بین دو محور نصب می گردد. کیفیت بالای ساخت باعث شده تا در دورهای بالا به سیستم ارتعاش و لرزشی وارد نکند. این قطعه خود دارای اجزای مختلفی است که روی هم سوار می شوند. مهره کوپلینگ را مهره‌های بلند شش گوشی تشکیل می دهد که کاربرد آن بیشتر برای اتصال دو قطعه نرینه رزوه و یا به صورت اسپیسر است. کوپلینگ ها نمونه های مختلفي دارند که مدل انعطافی دنده ای آن  به صورت اسپیسر نصب می گردد. در ساختار کوپلینگ چرخ دنده ها نقص مهمی دارند و زمانی که روی محور سوار می شوند در حرکت سریع تر و بهتر آن نقش مهمی را ایفا می کنند. 

انواع کوپلینگ

کوپلینگ ها از نظر جنس و مدل و کارایی نمونه های مختلفی دارند. کوپلینگ های صنعتی به طور کلی به ۲ دسته مجزا تقسیم می شوند:
انواع کوپلینگ
کوپلینگ های صلبی که انعطاف پذیری کمی دارند و نمی تواند در هر زاویه ای از آنها استفاده کرد چون تحمل انحرافات را ندارند. در ساخت این مدل مواد غیر پلیمری استفاده شده به همین دلیل نمی تواند سطح ارتعاشات و لرزش ها را کم کند. برخی مدل ها انحرافات محوری را به خوبی تحمل می کنند‌. کوپلینگ صلبی خود زیر مجموعه های مختلفی دارد که آنها را بیان می کنیم: 
کوپلینگ فرنچی که از مدل های پر کاربرد در بازار بوده و به دلیل قیمت مناسبی که دارد مورد استقبال بیشتر صنایع قرار گرفته است. این مدل توانایی انتقال گشتاورهای زیادی را دارد. 
کوپلینگ پوسته ای یا غلافی که دارای عملکردی خاص بوده و توسط پیچ هایی که در نقش خار محور هستند کوپلینگ و محور به یکدیگر متصل می شوند و قدرت و نیروی گشتاور را به صورت یکسان تقسیم می کنند. 
کوپلینگ گیره ای یا کلمبی که به کوپلینگ موف هم معروف است. عملکرد لین مدل به نمونه پوسته ای شباهت دارد. این قطعه می تواند به صورت یکپارچه و دو پارچه باشد. 
کوپلینگ مخروطی که به ی محور متصل شده و محور دیگر با پیچ به سوراخ های اطراف کوپلینگ مخروطی پیچ می شود. پیچ واشر را به عقب هل دادن و باعث سفت شدن اتصال می شود. در برخی مدل ها هنگام نصب ما شاهد پیچ های عرضی هم هستیم. 
کوپلینگ دنده ای که برای انتقال نیرو از یک محور به محور دیگر از دنده های مربعی و هرمی استفاده می کند. 
کوپلینگ زنجیری دارای توپی هایی بوده که توسط زنجیر به هم متصل شده اند. این مدل سیستم را به طور کلی درون محفظه ای قرار می دهد تا از آلودگی به دور باشد. 
کوپلینگ های انعطاف پذیر که از مواد پلیمری ساخته شده بدین ترتیب کاملا منعطف است و می تواند در زوایای مختلف حرکت کرده و انحرافات را به خوبی تحمل کند. در واقع کوپلینگ های غیر صلبی انحرافات محوری و شعاعی و زاویه ای را به خوبی تحمل می کنند. این مدل خود دارای نمونه های مختلفی است که در زیر به معرفی آنها می پردازیم: 
انواع کوپلینگ
کوپلینگ فلنچی بوش دار لاستیکی از مدل های انعطاف پذیر بوده  که روی کار بیشترین و بهترین عملکرد را دارد. این مدل شباهت زیادی با نمونه های ساده دارد با این تفاوت که یک سرعت آن را لاستیک پوشش می دهد. این لاستیک داخل سوراخ های توپی شده و پس از سفت کردن پیچ های آن، در داخل سوراخ ها محکم می گردد. 
کوپلینگ دنده ای از نوع منعطف که سطح کاربری گسترده ای هم دارد. در این نمونه به جای استفاده از خار و شیار خار در توپی ها، از دنده های داخلی و خارجی برای انتقال نیرو استفاده می شود. حلقه های استفاده شده در برخی مدل ها به صورت فلزی و غیر فلزی هستند. 
کوپلینگ دیسکی که طول عمر خوبی هم دارد.در این مدل یک دیسک فلزی مورد استفاده قرار می گیرد و مابین دو فلنچ پیچ می شود. نصف پیچ ها یک سمت دیسک را به یک توپی و نصف دیگر، سمت دیگر دیسک را به توپی دیگر متصل می کند. 
کوپلینگ رشته ای یا ارتجاعی که در آن رشته های فنری فولادی برای اتصال استفاده می شود. 
انواع کوپلینگ
کوپلینگ امگا یا الاستوسری که در آن یک قطعه الاستومری انعطاف پذیر برای انتقال نیرو بین دو توپی به کار رفته است. 
کوپلینگ میله ای و مار پیچ که در آن روغن کاری انجام می شود تا کوپلینگ شکل مارپیچی پیدا کند. 
کوپلینگ حلزونی که دارای دو توپی و یک قطعه فنری واسطه تشکیل شده است. پیچ ها این سه قطعه را به یکدیگر متصل می کنند. 
کوپلینگ آرواره ای یا عنکبوتی که به صورت مونتاژ و دمونتاژ ارائه می شود. 
انواع کوپلینگ
کوپلینگ اشمیت که توانایی انطباق با انحرافات محوری را دارا می باشد. 
کوپلینگ جیسلینگر برای انتقال قدرت آن هم با سرعت زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند بهترین بازدهی را از خود نشان دهد. 
کوپلینگ رگ که برای‌ نصب شدن از یک قطعه لاستیکی برای ارتباط بین دو توپی بهره می گیرد.
کوپلینگ یونیورسال که بیشتر برای اتصالات دو محوری کاربرد دارد که انحراف زاویه ای آنها زیاد است.
کوپلینگ دیافراگمی که فقط به یک رابط بلند نیاز دارد. 

وظایف کوپلینگ

کوپلینگ ها وظیفه دارند تا قدرت، گشتاور و سرعت تولید شده توسط یک محور یا شفت که محرک است را به شفت یا محور دیگر که متحرک نام دارد منتقل کنند. کوپلینگ غلافی از نمونه های اصلی هستند که به صورت کاملا ایمن و توسط تجهیزات بروز نصب و اجرا می شوند. کوپلینگ در واقع از یک لوله تشکیل شده که به اتصال دو محور کمک زیادی می کند. زمانی که کوپلینگ توسط پیچ و سایر اجزا بی دو محور اول و دوم یا محرک و متحرک قرار می گیرد در واقع واسطه می شود تا نیرویی که از محور محرک تولید مي شود به محور متحرک هم انتقال پیدا کند. سرعت این انتقال بستگی به سیستم و نوع کوپلینگ نصب شده دارد. بیشتر کوپلینگ ها از مواد پلیمری ساخته می شوند تا در زمان حرکت و با شدت گرفتن بتوانند ارتعاشات و لرزش بوجود آمده را کنترل کنند. 
وظیفه کوپلینگ
این ساخت کوپلینگ های متنوع این وظیفه گسترده تر شده و امروزه پیشرفت خوبی را تجربه کرده است. اصلی ترین دلیل استفاده از کوپلینگ این است که می توان نیرو را با تنظیمات مختلف دنده یا درایو فقط در صورت موازی بودن شافتها انتقال داد. وقتی شافت در یک خط کوپلینگ نیاز است تا نیرو را از شفت اول به دوم منتقل کند. نیرو انتقال داده شده هیچ گونه افت سرعت و قدرتی نخواهد داشت. در صورتی که شفت ها به صورت غیر موازی باشند باز هم نصب کوپلینگ است که می تواند گشتاور را انتقال دهد. در واقع این وظایف در ۴ عنوان زیر خلاصه می شوند: 
انتقال قدرت‌ او سرعت به صورت هزمان ز یک محور به محور دیگر 
خطاهای ناشی از همراستا نبودن محورها را به خوبی جذب می کند. 
جذب ارتعاشات
عدم انتقال حرارت

کاربرد انواع کوپلینگ

کوپلینگ ها کاربرد های مختلفی دارند و هر کجا که نیاز باشد شما سرعت و قدرت را از یک محور به محور دیگر انتقال دهید کوپلینگ می تواند به نیاز شما جامه عمل بپوشاند. کوپلینگ به راحتی متصل شده و در کمترین زمان هم جدا می شود و این سطح کاربری آسان و حمل و نقل سبک به خاطر  وزن کم کارایی آن را بیشتر کرده است‌. در ساخت انواع پمپ ها و تجهیزات صنعتی و کشاورزی و حتی پتروشیمی این قطعه کاربرد دارد. دستگاه هایی مانند موتور و ژنراتور که دارای شفت هستند برای انتقال نیرو به این قطعه نیاز دارند. پس در ساخت ماشین آلات صنعتی بیشترین نقش را دارد. 
کاربرد کوپلینگ
 این قطعه مصارف صنعتی مختلفی دارد. هدف اصلی استفاده از آن اتصال دو قطعه برای انتقال نیرو از یکی به دیگری و نهایتا تبدیل نیرو به حرکت است. ماشین صنعتی برای به حرکت در آمدن نیاز به یک منتقل کننده نیرو دارند در واقع آنها به دنبال یک اتصال هستند تا سرو موتور را به یک شفت متصل کند. در طراحی قطعات صنعتی ممکن است خطاهای بسیار کوچکی در اندازه و اتصالات و … وجود داشته باشد که در این مواقع استفاده از کوپلینگ بین این قطعات ، موجب کاهش نوسان در حرکت و نهایتا عملکردی بهتر و مفید تر می‌شود.

مهمترین دلایل استفاده از کوپلینگ

استفاده از کوپلینگ دلایل مختلفی دارد و با نصب این قطعه صنایع می توانند از مزیت های آن نهایت استفاده را ببرند. در زیر چند دلیل مهم را معرفی می کنیم:
استفاده از کوپلینگ
اولین و مهمترین دلیل استفاده از کوپلینگ برای انتقال نیرو است که آن را از یک شفت به شفت دیگر منتقل می کند. 
قطعاتی که به صورت جداگانه ساخته می شوند و هنگام نصب باید به هم متصل شوند توسط کوپلینگ این کار انجام می شود که دوام زیادی هم دارد. 
در محیط هایی که محدود فضا وجود دارد دستگاه نیرو با سرعت و قدرت بالا منتقل می شود کوپلینگ انعطاف پذیری لازم را برای انجام کار ایجاد می کند. 
زمانی که محور محرک و محور متحرک در حال حرکت هستند تکان و لرزش بوده آن کوپلینگ می تواند این ارتعاشات را کم کند. 
در زمان تعمیر و جابه جایی برای شفت های دستگاه هایی مانند موتور و ژنراتور کوپلینگ می تواند ارتباط را به راحتی قطع و وصل کند. 
نامیزانی شفت ها و انعطاف پذیری مکانیکی تنها با نصب کوپلینگ امکان پذیر می شود. 
از انتقال های ناگهانی از یک شفت به دیگر جلوگیری می کند.
کوپلینگ در برابر اضافه بار مقاومت ایجاد می کند.
این قطعه می تواند خاصیت ارتعاشی تجهیزات دوار را کاهش دهد به طوری که در زمان چرخش لرزش کمتری داشته باشند. .
بخش درایور را به هم متصل می کند و در ایجاد اتصالات کاربری گسترده ای را از خود نشان می دهد. 
قدرت را از یک سمت به دیگری مثلا از موتور به پمپ انتقال می دهد. 
تصویر کوپلینگ

نحوه کارکرد کوپلینگ

کوپلینگ یک قطعه خاص بوده که هدف اولیه آن  اتصال دو قطعه دوار به یکدیگر است که در این زمان می توانند هر دو سرعت و قدرت یکسانی دد چرخیدن داشته باشند. با وجود اتصال دو قطعه دوار باز هم اجازه می دهد تا انحرافاتی را در زمان چرخیدن داشته باشند. نحوه عملکرد کوپلینگ در مدل های مختلف متفاوت بدده و نیاز به پیچ و فنر و تجهیزات کمکی دیگر دارد. نحوه عملکرد کوپلینگ به این صورت است که ابتدا توسط پیچ به محور محرک متصل شده و از طرف دیگر چرخ دنده های آن درون محور دوم قرار می گیرد و با روشن شدن دستگاه همزمانی که محور اول شروع به چرخش می کند محور دوم هم اوج می گیرد. 
نحوه کارکرد کوپلینگ
کوپلینگی که روی موتور و شفت دو توپی نصب شده دارای لبه ای دندانه دار است، و این دنده ها توسط بوش دنده ای که می تواند یک تکه یا دو تکه باشد به هم متصل می شوند. دندانه های داخلی با دندانه های بوش درگیر شده که این امر باعث انتقال گشتاور می شود. کوپلینگ های انعطاف پذیر بیشتر برای انتقال گشتاور آن هم بین محرک اصلی یک سیستم به کار می روند. اتنها هدف نصب آنها رفع مشکل همراستایی محور ها بوده که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. اگر چه عملکرد این قطعه به ظاهر ساده است اما در واقع نبود آن می تواند یک سیستم را مختل کند. 

نحوه انتخاب کوپلینگ

در انتخاب کوپلینگ باید نهایت دقت را خرج کنید چون این قطعه در سایز و مدل های مختلف طراحی و ساخته می شود. اگر انحرافات محور زاویه زیادی دارند و قصد انجام اتصالات دو محوری را دارید کوپلینگ های یونیورسال برای انتخاب بهترین گزینه هستند. در زمان انتخاب توجه به جنس هم حائز اهمیت است مدل هایی که از جنس فلزات ضد زنگ هستند در مقابل رطوبت و حرارت دوام زیادی دارند و به مرور زمان دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی شوند. برای اتصالات که تنها نیاز به یک رابط دارند ما کوپلینگ دیافراگمی را پیشنهاد می کنیم که به سرعت نصب می شوند. 
کوپلینگ
کوپلینگ های جیسلینگر بهترین انتخاب برای اتصالاتی هستند که قدرت و نیروی تولید شده سرعت زیادی دارد و باید در کمترین زمان انتقال پیدا کند.نحوه انتخاب این تجهیزات به این صورت است که شما باید از طریق کاتالوگ و یا راهنمایی هایی که در اختیار شما قرار می گيرد ابتدا با نوع و نحوه کارکرد کوپلینگ آشنا شوید چون در این صورت است که می توانید انتخاب خوبی داشته باشید. کوپلینگ هایی که وزت سبک تر دارند علاوه بر حمل و نقل آسان نصب و اجرای راحتی را هم به خود اختصاص می دهند. هنگام انتخاب باید به نوع محور و همچنین اتصالات توجه کنید. 

بهترین نوع کوپلینگ

در این سايت بهترین نوع کوپلینگ به شما معرفی شده تا شما بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید. 
کوپلینگ
اولین مدلی که به عنوان بهترین ها در بازار معرفی می شود کوپلینگ غلافی است که به یک لوله شباهت دارد و قطر آن با شفت کاملا هماهنگ است. در این مدل یک خار و یک شیار خار برای انتقال نیرو استفاده می شود. 
کوپلینگ های گیره ای هم جز مدل های پر مصرف در بازار هستند که آنها هم به لوله شبیه هستند با این تفاوت که قسمت بالای آنها یک گیره چدنی قرار گرفته که ضد زنگ است. این گیره دارای پیچ های فولادی است که روی شفت نصب می گردد. سادگی نصب و جداسازی راحت مهمترین ویژگی ایت کوپلینگ است. 
کوپلینگ هیرث با بهترین متریال ساخته شده بنابراین دارای سطح کیفیت بالا بوده و می تواند در شرایط سخت عملکرد خوبی داشته باشد. این مدل دارای دندانه‌های مخروطی است که روی دو طرف شفت قرارمی گیرد.
کوپلینگ مخروطی قفل کننده را هم جز بهترین مدل می دانند که بدون خار بوده و برای قفل کردن کوپلینگ بهترین گزینه است. 
مدل های ذکر شده به صورت کاملا استاندارد و مطابق با فناوری روز دنیا طراحی و ساخته اند بدین ترتیب بهترین کارایی و بیشترین طول عمر را دارند. 

رابر کوپلینگ چیست؟

رابر کوپلینگ یک لاستیک ضد روغن بوده که بیشتر در پمپ های روغنی کاربرد دارد. جنس منعطف که این کوپلینگ دارد باعث شده تا بتواند در هر شرایطی بهترین بازدهی را داشته باشد. ترکیب این کوپلینگ با کائوچو باعث شده تا خاصیت ضد ضربتی هم پیدا کند که در این صورت عمر آن بیشتر خواهد شد. رابر یک برند معتبر بوده و شرکت سازنده برای طراحی و ساخت این قطعه از متریال روز دنیا استفاده می کند. بافت فشرده و متراکمی که این لاستیک دارد سبب شده تا در مقابل سرعت و قدرت استحکام خوبی داشته باشد. 
رابر کوپلینگ
تنوع در ساخت این قطعه زیاد بوده و دارای سایزهای مختلف است. نیتریل بتادین رابر به عنوان یک لاستیک مقاوم معرفی می شود که توانسته درانتقال سرعت و قدرت نقش مهمی داشته باشد. کوپلینگ های رابر به دلیل کشی بالا رقابت خوبی با نمونه های دیگر دارند. در درجه‌ حرارت‌ بالا این کوپلینگ کارایی خوبی از خود نشان داده و حرارت تاثیر منفی روی آن ندارد. مقاومت این کوپلینگ در مقابل اسید هم سبب شده تا در مقابل مواد اسیدی و شیمیایی و آب شور دریا دوام زیادی داشته باشد و بتواند به خوبی قدرت و نیرو را انتقال دهد. 
پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح