33905800
09221054258

شفت خودرو چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

خودروها برای تولید نیروی مورد نیاز برای کار به چندین دستگاه مکانیکی متکی هستند. این اجزا باید به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند چندین عامل استرس زا را کنترل کنند و همچنان قدرت را انتقال دهند. شفت نمونه ای از چنین دستگاه‌های مکانیکی است. شفت خودرو وسیله ای است که برای ارسال چرخش و گشتاور یا نیروی حرکت به سایر قسمت‌های مکانیکی خودرو استفاده می‌شود. شفت‌ها اغلب دستگاه‌های دیگری را که در یک قطار محرکه استفاده می‌شوند، به هم متصل می‌کنند و سیستمی است که برای تولید و رساندن نیرو به سطحی مانند جاده استفاده می‌شود.

شفت خودرو چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

کاربرد شفت در خودرو چیست؟

کاربرد شفت در خودرو انتقال گشتاور موتور از گیربکس یا دیفرانسیل به چرخ ها می باشد و باید تمام تغییرات زاویه یا طول ناشی از مانور و انحراف را برای هماهنگی کامل بین اتصالات جبران کند. شفت‌های محرک برای خودروهای با محرک چرخ‌های جلو شامل اتصال ثابت بیرونی، اتصال سرعت ثابت داخل و شفت اتصال است.  در بیشتر موارد CVJ داخلی به شکل یک مفصل لغزنده است که به شفت محرک اجازه می دهد تا حرکات تعلیق چرخ را دنبال کند. در شفت جلو (محور پیشرو) اتصال بیرونی باید گشتاور را به طور موثر از یک زاویه بزرگ (تا 52 درجه) منتقل کند.

شفت خودرو

در محور عقب، زوایای اتصالات بیرونی به طور قابل توجهی کوچکتر است. شفت های محرک در خودرو با سرعت ثابت در تمام مدتی که خودرو در حال کار است در معرض حداکثر تنش قرار دارند. در کنار زوایای جابجایی بسیار قابل توجه و حرکت انتقالی، اتصالات و دم‌ها باید بتوانند دمای بین منفی 40 تا + 120 درجه سانتی‌گراد و همچنین سرعت‌های تا 2800 دور در دقیقه را تحمل کنند. به منظور انتقال گشتاور مورد نیاز در تمام محدوده‌های دور و سرعت موتور با ثبات قابل اعتماد (به طور ایده‌آل در تمام طول عمر خودرو) تمام قطعات باید بدون نیاز به تعمیر و نگهداری باشند.

شفت ماشین چیست؟

شفت مهمترین بخش خودرو است که گشتاور را از گیربکس به دیفرانسیل منتقل می کند و سپس دیفرانسیل این گشتاور را به چرخ های جلو می رساند تا خودرو را به حرکت درآورد. شفت محرک به عنوان شفت کاردان، شفت پروانه یا شفت پروانه نیز شناخته می شود. به عبارت ساده، وظیفه اصلی پروانه یا محور محرک این است که گشتاور موتور را از دیفرانسیل به چرخ خودرو برساند. موقعیت میل محرک با توجه به مدل خودرو و تنظیمات دیفرانسیل جلو، چهار چرخ محرک و موتور جلو در عقب خودرو تغییر می کند. بسیاری از وسایل نقلیه دیگر مانند قایق‌ها، لوکوموتیوها، موتورسیکلت‌ها، کامیون‌ها و وانت‌ها نیز دارای شفت پایه هستند. این شفت‌ها دارای تعداد متفاوتی از اتصالات منشوری، اتصالات برگ، اتصالات جهانی یا کوپلینگ فکی هستند تا امکان تغییر در فاصله و تراز بین قطعات محرک و محرک را فراهم کنند. 

شفت ماشین چیست

انواع شفت خودرو

در زیر سه نوع شفت در خودرو آورده شده:
محورهای عقب
محور جلو
محور خرد
محور عقب : در بین چرخ های دیفرانسیل و محرک، محور عقب قرار دارد تا نیرو را از دیفرانسیل به چرخ های محرک منتقل کند. از ساخت دیفرانسیل مشخص است که محور عقب یک تکه نیست بلکه در دو نیمه است که توسط دیفرانسیل به هم متصل شده اند که یک قسمت آن به نیم شفت معروف است. انتهای داخلی نیم شفت به چرخ دنده خورشیدی دیفرانسیل متصل است و انتهای بیرونی چرخ محرک در خودروهای دیفرانسیل عقب، چرخ‌های عقب، چرخ‌های محرک هستند. در حالی که در خودروهای دیفرانسیل جلو، چرخ‌های جلو، چرخ‌های محرک هستند. تقریباً تمام محورهای عقب اتومبیل های سواری مدرن، محورهای زنده هستند، یعنی با چرخ ها می چرخند. محورهای مرده به سادگی ثابت می مانند، با چرخ ها حرکت نکنید. یک محفظه به طور کامل محورهای عقب و دیفرانسیل را در بر می گیرد و از آنها در برابر آب، گرد و غبار و صدمات محافظت می کند، علاوه بر این که بلبرینگ های داخلی آنها را نصب می کند و محفظه ای از روان کننده را فراهم می کند.
انواع محورهای عقب : بسته به روش های پشتیبانی از محورهای عقب و نصب چرخ های عقب، سه نوع محور عقب به شرح زیر است:
محور نیمه شناور
محور تمام شناور
سه چهارم محور شناور
محور جلو : اکسل جلو برای حمل وزن قسمت جلویی وسیله نقلیه و همچنین برای تسهیل فرمان و جذب ضربه های ناشی از تغییرات سطح جاده استفاده می شود. باید در ساخت و ساز درست و محکم باشد. محور جلو معمولاً فورج قطره ای فولادی با 0.4٪ فولاد کربن یا 1-3٪ فولاد نیکل است. در قسمت مرکزی از بخش I ساخته شده است، در حالی که انتهای آن دایره ای یا بیضوی است. این ساختار، بارهای خمشی ناشی از بار وسیله نقلیه را می گیرد. همچنین، قسمت مرکز گشتاور یک حرکت رو به پایین داده می شود. اجزای مختلف محور جلو عبارتند از تیر، محور خرد، پین گردان و میله مسیر.
انواع شفت خودرو
انواع محورهای جلو : معمولاً دو نوع اصلی از محور جلو وجود دارد:
محور جلو زنده.
محور جلو مرده
محور خرد : چرخ های جلو بر روی محورهای خرد نصب می شوند که با استفاده از کینگ پین به محور جلو متصل می شوند. محورهای خرد از فولاد نیکل 3 درصد و فولادهای آلیاژی حاوی کروم و مولیبدن ساخته شده است. اکسل خرد روی پین صورتی می چرخد که یک محرک سبک در چشمه پرتو محور قرار می گیرد و توسط یک سنجاق مخروطی قفل می شود. بوته‌های برنزی فسفر در انتهای دوشاخه‌ای محور تعبیه می‌شوند تا سطح باربری را برای کینگ پین فراهم کنند. بار عمودی توسط یک واشر فولادی یا یک یاتاقان رانش که در بالای دوشاخه محور خرد یا بین دوشاخه پایین و سطح زیرین تیر محور قرار دارد، گرفته می شود. 
شفت خودرو
انواع محورهای خرد : در زیر چهار نوع محور خرد آمده است:
الیوت
الیوت معکوس.
لاموئین.
لاموئین معکوس.
عملکرد : وظیفه اصلی محورهای محرک این است که گشتاور را از یک یا چند جزء خودرو به اجزای دیگر منتقل کنند. شفت‌های محرک اغلب برای انتقال گشتاور از موتور و انتقال به انتهای دیگر خودرو قبل از ورود گشتاور به چرخ‌ها استفاده می‌شوند. یک جفت شفت محرک کوتاه‌تر اغلب برای انتقال گشتاور از گیربکس به چرخ‌ها استفاده می‌شود.

اگر شفت محرک در حین رانندگی بشکند چه اتفاقی می افتد؟

اگر شفت محرک در حین رانندگی بشکند، کشش آن در نهایت از بین خواهد رفت. پایداری وسیله نقلیه شما نیز از دست خواهد رفت زیرا توانایی وابستگی به فاصله بین دو محور را نخواهد داشت. در این شرایط ممکن است کنترل خودروی خود را کاملاً از دست بدهید که ممکن است باعث تصادف شود.
شفت محرک  همچنین به عنوان شفت پروانه یا محور کاردان شناخته می شود و جزء یک وسیله نقلیه است که گشتاور را از موتور به قسمت های دیگر درایو منتقل می‌کند که به دلیل مسافت یا دلایل دیگر نمی توانند مستقیماً به موتور متصل شوند. به طور کلی میل محرک، گشتاور موتور را از جعبه دنده یا دیفرانسیل به چرخ‌های خودرو منتقل می‌کند و از گیربکس به چرخ‌های جلو (چرخ محرک)، از دیفرانسیل به چرخ‌های عقب (محرک عقب) یا هر دو ( چهار چرخ متحرک).  در صورت لزوم محورهای محرک باید به اندازه کافی قوی باشند که پیچش و تنش ناشی از گشتاور را تحمل کنند. در عین حال، آنها باید به اندازه کافی سبک باشند تا گشتاور را به بار در حال چرخاندن منتقل کنند. 
خرابی شفت
پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح