33905800
09221054258

رینگ پیستون چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

رینگ پیستون بین پیستون و سیلیندر قرار می‌گیرد که برای کار‌کرد موتور بسیار موثر است‌. به عبارت ساده، رینگ های پیستون از ورود گازهای احتراق تحت فشار به مخزن روغن جلوگیری می کند. آنها همچنین با جلوگیری از ورود روغن بیش از حد به محفظه احتراق و سوختن، مصرف سطح روغن را تنظیم می کنند. حلقه هایی که به درستی کار می کنند برای حداکثر قدرت و کارایی موتور حیاتی هستند.

رینگ پیستون چیست

رینگ پیستون خودرو چیست؟

پیستون ها معمولا مجهز به رینگ های پیستون هستند. اینها حلقه‌های فلزی دایره‌ای هستند که در شیارهای دیواره‌های پیستون قرار می‌گیرند و به تناسب پیستون در داخل سیلندر اطمینان می‌دهند. آنها به ایجاد آب بندی برای جلوگیری از نشت گازهای فشرده در اطراف پیستون و جلوگیری از روغن روان کننده کمک می کنند.

 رینگ پیستون خودرو چیست؟

وظایف رینگ ‌های پیستون

رینگ های پیستون بخش مهمی از موتورهای احتراق داخلی هستند. آنها همراه با پیستون بالا و پایین می روند. هدف آنها ایجاد مهر و موم بین پیستون و دیواره سیلندر است. بنابراین، راندمان و صرفه جویی در موتور در درجه اول به عملکرد صاف پیستون و رینگ ها بستگی دارد. هر دوی آنها باید در سیلندر با حداقل اصطکاک کار کنند. علاوه بر این، رینگ ها باید قادر به تحمل دما و فشار بالا در سیلندر باشند. آنها همچنین باید به اندازه کافی قوی باشند و  اختلاف فشار در محفظه احتراق و میل لنگ را تحمل کنند.

 وظایف رینگ ‌های پیستون

عملکرد رینگ پیستون

بین پیستون و سیلندر، رینگ پیستون بخشی است که برای کارکرد موثر موتور مورد نیاز است. رینگ های پیستون 4 عملکرد اصلی دارند.
 عملکرد رینگ پیستون
برای گاز احتراق
عملکرد این است که به طور کامل هوابندی درون سیلندر بین پیستون و دیواره سیلندر حفظ شود. به سختی کار می کند تا درب گاز احتراق را که به شکاف بین پیستون و سیلندر ایجاد شده در زمان انفجار نشت می کند، نگه دارد. در صورت نشت گاز احتراق، توان کامل به دست نمی آید و مصرف سوخت افزایش می یابد که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیست محیطی مضر است.
کنترل روغن روانکاری (روغن موتور)
عملکردی برای ایجاد مداوم حداقل لایه روغن روان کننده مورد نیاز برای جلوگیری از سوختگی در داخل سیلندر موتور، رینگ پیستون در معرض گاز احتراق با دمای بالا قرار دارد و همراه با پیستون باید هزاران بار در دقیقه یا حتی بیشتر حرکت کند و برگردد. برای اطمینان از نسوختن رینگ پیستون و سیلندر، و برای جلوگیری از ورود روغن روان کننده اضافی به داخل محفظه احتراق، لایه روغن روان کننده دیواره سیلندر در حداقل مورد نیاز کنترل می شود.
هدایت گرما
عملکردی که گرما را از پیستون به سیلندر آزاد می کند هنگامی که گاز منفجر می شود، دمای داخل پیستون به گرمای تقریباً 300 درجه سانتیگراد می رسد. اگر این گرما در داخل پیستون باقی بماند، ممکن است موتور آسیب ببیند، بنابراین گرما باید از داخل آن خارج شود که رینگ پیستون به این کار کمک می کند.
پشتیبانی نگرش پیستون
عملکردی که از تماس قوی پیستون با دیواره سیلندر جلوگیری می کند اگر پیستون زاویه دار باشد، در حین حرکت با مکان های مختلفی تماس پیدا می کند و این باعث آسیب به موتور می شود. رینگ پیستون از پیستون پشتیبانی می‌کند تا پیستون بتواند به آرامی بالا و پایین حرکت کند.

مشکلات رینگ پیستون

مشکلات رینگ پیستون موتور خودرو شما اغلب علائم یا نشانه هایی را نشان می دهد که مشابه سایر مشکلات مربوط به تراکم کم در یک وسیله نقلیه است. در حالی که علائم زیر همیشه به معیوب بودن رینگ‌های پیستون نسبت داده نمی‌شوند، اما نشانگر خوبی هستند که باید رینگ‌ها را از نظر ساییدگی بررسی کنید و ببینید که آیا نیاز به تعویض دارند یا خیر. در اینجا لیستی از رایج ترین علائم برای مشکلات رینگ پیستون آورده شده است:
دود اگزوز سفید یا خاکستری
مصرف بیش از حد روغن
قدرت کم برای شتاب
از دست دادن کلی قدرت یا عملکرد ضعیف
 مشکلات رینگ پیستون
اگر فکر می‌کنید وسیله نقلیه شما دارای رینگ‌های پیستون معیوب است، یا اگر وسیله نقلیه شما هر یک از علائم ذکر شده در بالا را نشان می‌دهد، باید یک تست تراکم روی موتور ماشین خود انجام دهید. آزمایش تراکم شامل برداشتن یکی از شمع ها از موتور و تلاش برای راه اندازی موتور با یک گیج تراکم متصل به سیلندر که شمع در آن جدا شده است. می‌توانید یک گیج تراکم بخرید و خودتان آزمایش را انجام دهید، یا می‌توانید وسیله نقلیه را برای تشخیص موتور به مکانیک معتبر ببرید.

انواع رینگ پیستون

حلقه های فشاری
رینگ های فشرده سازی بالای پیستون آب بندی می کنند و از نشت گاز از سمت احتراق جلوگیری می کنند. حلقه های فشاری در اولین شیارهای پیستون قرار دارند. با این حال ممکن است با توجه به طراحی موتور متفاوت باشد. وظیفه اصلی این رینگ ها آب بندی گازهای احتراق و انتقال گرما از پیستون به دیواره های پیستون است.
حلقه برف پاک کن
حلقه برف پاک کن که حلقه ناپیر یا حلقه فشرده سازی پشتیبان نیز نامیده می شود، در زیر حلقه فشرده سازی نصب می شود. عملکرد اصلی آنها این است که سطح لاینر را از روغن اضافی تمیز کرده و به عنوان حلقه پشتیبان برای جلوگیری از نشت گاز در پایین تر که از حلقه تراکم بالایی خارج شده است عمل کنند. اکثر حلقه‌های برف پاک کن دارای یک صفحه با زاویه مخروطی هستند که به سمت پایین قرار می‌گیرند تا هنگام حرکت پیستون به سمت میل لنگ، عمل پاک کردن را فراهم کند. اگر حلقه برف پاک کن اشتباه نصب شود و زاویه مخروطی نزدیک به حلقه تراکم باشد، باعث مصرف بیش از حد روغن می شود. دلیل این امر این است که حلقه برف پاک کن روغن اضافی را به سمت محفظه احتراق پاک می کند.
رینگ پیستون
حلقه های کنترل روغن 
حلقه‌های کنترل روغن میزان عبور روغن روان کننده از دیواره سیلندر را کنترل می کنند. همچنین از این حلقه‌ها برای پخش یکنواخت روغن در اطراف دور آستر استفاده می شود. روغن روی دیواره سیلندر پاشیده می شود. به این حلقه‌ها حلقه‌های اسکراپر نیز می‌گویند زیرا روغن را از دیواره سیلندر جدا می‌کنند و دوباره به میل لنگ می‌فرستند.این حلقه ها اجازه عبور روغن از فضای بین صفحه رینگ و سیلندر را نمی دهند.

اگر رینگ پیستون بشکند چه اتفاقی می افتد؟

حلقه‌های آسیب دیده مواد فرسایش یافته، افزایش فاصله پیستون و دیواره سیلندر و سایش محوری و شعاعی قابل مشاهده را نشان خواهند داد. این می تواند باعث چیزی شود که به عنوان "سیلی پیستون" شناخته می شود. سیلی پیستون صدایی است که در اثر تکان دادن بیش از حد پیستون ایجاد می شود. این ناشی از فاصله زیاد پیستون و سیلندر  است.
 رینگ‌های پیستون برای آب بندی شکاف بین پیستون و دیواره سیلندر طراحی شده اند. اگر این شکاف خیلی کوچک بود، انبساط حرارتی پیستون می‌تواند به معنای گیرکردن پیستون در سیلندر باشد و باعث آسیب جدی به موتور شود. از طرف دیگر، یک شکاف بزرگ باعث آب‌بندی ناکافی رینگ‌های پیستون در مقابل دیواره‌های سیلندر می‌شود و در نتیجه فشار بیش از حد (گازهای حاصل از احتراق وارد میل لنگ می‌شود) و فشار کمتری به سیلندر وارد می‌شود و توان خروجی موتور را کاهش می‌دهد.
پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح