33905800
09221054258
شما اینجا هستید : چرخش صنعت  -> محصولات > پکینگ >

پکینگ چیست ؟ خرید پکینگ در مدل ها و برندهای مختلف با قیمت عالی

پکینگ نوعی آب بند قدیمی است که خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. این قطعه به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارد کاملا کارآمد بوده و توانسته نیاز صنایع را به خوبی برطرف سازد. پکینگ های از جنس پلیمر و یا لاستیک فشرده هستند که در زمان آب بندی بسته به نوع اتصالات در جای خود قرار می گیرند و به خوبی هم روغن کاری می شوند. تولید پکینگ در سایز و مدل های مختلف سبب شده تا هر کدام کارایی مختص به خود را داشته باشند. بافت متراکمی که این قطعه دارد باعث شده تا بتواند فشار را در هر سیستمی به خوبی تحمل کند. 
پکینگ چیست ؟ تصویر پکینگ
این قطعه بر روی پمپ آب نصب شده و به خاطر جنس خاصی که دارد که در مقابل رطوبت و حرارت کاملا مقاوم است و دچار پوسیدگی و خوردگی هم نمی شود. پکینگ با فشار کم و زیاد پمپ به بهترین عملکرد را دارد و از طول عمر خوبی هم برخوردار است. زمانی که پکینگ دچار مشکل می شود تعویض آن توسط افراد با تجربه در این حوزه صورت می گیرد. این آب بند کار درزگیری را به خوبی انجام می دهد بدین ترتیب شما شاهد هیچ گونه نشتی در سیستم نخواهید بود. پکینگ ها خنک کننده هایی می باشند که وظیفه ی آن این مورد می باشد که حداکثر تماس هوا و آب را برای امکان خنک سازی بیشتری فراهم آورد. بنابراین باید این نکته را همیشه در نظر بگیرید که در  انتخاب پکینگ خنک کننده حداکثر دقت را به عمل بیاورید تا پکینگ با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگاری داشته باشد . 

پکینگ چیست و معرفی انواع پکینگ

پکینگ برج خنک کننده ، در واقع به عنوان یک سطح انتقال حرارت برج خنک کننده عمل خواهد کرد و هدف از استفاده از پکینگ در برج های خنک کننده به حداکثر رساندن عملکرد حرارتی برج خنک کننده خواهد بود . استفاده از انواع پکینگ برج به میزان مناسب می تواند کارایی برج های خنک کننده را بسیار افزایش دهد. پکینگ با افزایش سطح تماس آب با هوا زمان مناسبی را برای کاهش گرمای آب ورودی و خنک سازی آن فراهم می کند.  با توجه به  به نوع کاربرد ، شکل ظاهری پکینگ برج خنک کننده می تواند متفاوت باشد . در اولین حالت حالت ممکن است بی نظم یا به صورت منظم باشد.  در ادامه به بررسی انواع پکینگ ها خواهیم پرداخت .

عکس پکینگ

چرخش صنعت ، مرکز خرید پکینگ در مدل ها و برندهای مختلف با قیمت عالی

رابطه پکینگ چیست؟

پکینگ لاستیکی فشرده ار جنس پلی اورتان است که با آب بندی و درزگیری رابطه مستقیمی دارد. در واقع این قطعه از خانواده سیل های متحرک بوده که به دلیل انعطاف پذیری زیاد به خوبی در جای خود قرار گرفته و تا حد زیادی از نشتی آب جلوگیری می کند. این قطعه بیشتر در آب بندی پیستون و شافت پمپ کاربرد دارد و عملکرد آن به صورت یک طرفه و دو طرفه است. لبه داخلی و خارجی این قطعه جایگاه آن را مشخص می کند و می تواند ۰۵۲ تا ۰۰۷ بار را تحمل کند. 
 رابطه پکینگ چیست؟
رابطه پکینگ در واقع ارتباطی است که این قطعه با اجزای دیگر برقرار می کند. شکل و ساختار این قطعه باعث شده تا عملکرد آن با دیکر اجزا کاملا متفاوت باشد. چون پیستون شباهت زیادی به قرقره دارد و دارای شیار است این نوار لاستیکی که بنام پکینگ در بازار به فروش می رسد به خوبی درون شیارها قرار گرفته و از آن جدا نمی شود. پس رابطه پکینگ با پمپ کاملا مستقیم بوده و نصب آن می تواند مکمل آب بندی باشد. 

نحوه ساخت پکینگ

پکینگ ها دارای ساختاری منحصر به فرد هستند از ۲ جنس اصلی که در زیر به آنها اشاره می کنیم ساخته شده اند:
پکینگ از جنس آزبستوس: که برای در درجه‌ حرارت‌ های ‌پايين‌ بهترین گزینه است چون مقاومت زیادی در مقابل حرارت بالا ندارد. این قطعه بوسيله ‌گرافيت ‌يا روغن ، روغن‌کاری ‌مي شود.
پکینگ از جنس متاليک: که این جنس دوام زیادی در فشارها و دماهای بالا دارد بدین ترتیب در شرایط سخت کاری بهترین بازدهی را از خود نشان می دهد. در واقع ‌متاليک جنسی ترکيبی بوده که شما در آن  فويل‌ فلزی با گرافيت‌ يا مواد چرب‌ کننده ‌را مشاهده می کنید. 
 نحوه ساخت پکینگ
پکینگ ها چون به صورت گرد هستند اصولا در روش قالب گیری ساخته می شوند. مواد اولیه ای که در بالا به آنها اشاره کردیم پس از حرارت دادن کاملا نرم و منعطف می شوند و زمانی که آنها را به قالب انتقال می دهند شکل قالب را به خود می گیرند. همانطور که در بالا اشاره کردیم جایگاه پکینگ ها را لبه های داخلی و خارجی آن مشخص می کند. اگر لبه های بیرونی به صورت بلند ساخته شوند در زمان نصب  گلویی کار می کند و در صورتی که لبه داخلی بلند تر باشد شما شاهد عملکرد پیستونی خواهید بود و اگر هر دو لبه متقارن باشد هم پیستون و هم گلو با هم کار می کند. 
ساخت پکینگ
ساخت پکینگ ها بیشتر به صورت ردیفی و یا چند تکه است. این حلقه لاستیکی چند لایه بوده که لایه اول آن را لاستیک طبیعی نیتریل و پس از آن الیاف تقویت شده با منجید تشکیل می دهد به همین دلیل بافت متراکمی دارد و می تواند فشار را به خوبی تحمل کند بدون اینکه دچار پارگی و افت کیفیت شود. در ساخت برخی مدل ها رینگ پشتیبان هم به کار گرفته می شود تا تحمل فشار آسان تر شود. 

معرفی انواع پکینگ آب بند

پکینگ ها از نظر سایز و مدل نمونه های متنوعی دارند و همین امر هم باعث شده تا صنایع بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند. این مدل ها عبارتند از:
پکینگ های یک طرفه لاستیکی پلی اورتان ptfe : این مدل از نمونه های پر کاربرد بوده که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گيرد. به کمک این پکینگ آب بندی از یک طرف و به صورت کاملا اصولی انجام می شود. پکینگ یک طرفه لاستیکی یکی پراستفاده ترین نوع پکینگ ها به منظور انجام عمل آب بندی از یک طرف است. این پکینگ پلیمری بوده و روغن فشار را به قسمت پشت سیل وارد می کند و زمانی که فشار افزایش پیدا مي کند پره بیرونی هم فشار بیشتری به سیلندر وارد می کند و در این صورت جلوی نشتی گرفته می شود. این عملکرد در آب بندی اهمیت زیادی دارد و در کمترین زمان مانع از نشت آب می شود. 
پکینگ های یک طرفه لاستیکی پلی اورتان ptfe
پکینگ های دوطرفه فلز دار : این مدل با دو طرف فلز پوشانده شده و به دلیل همین ساختار خاص بیشتر در جک های پنوماتیک کاربرد دارد. زمانی که جک در حرکت رفت و برگشت تحت فشار قرار می گیرد یک صفحه گرد فلزی در پکینگ و برای تقویت آن نصب می گردد. در اصل این صفحه فلزی واسط بین دو پکینگ لاستیکی است که آن دو پکینگ را به یک پکینگ تبدیل می کند.جنس فلزی این قطعه آن را در مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاومت می کند. 
تصویر پکینگ
پکینگ لاستیکی طبقاتیV  پک  و U پک: که این مدل بیشتر برای اجک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی مناسب است. شکل ظاهری این قطعه مهمترین دلیل نام‌گذاری آن است. مهمترین مزیت این پکینگ، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است به طوری که شما می توانيد ارتفاع آن را به راحتی کنترل کنید. جنس این قطعه از NPR بوده و می تواند فشار بالای ۰۰۴ بار را به خوبی تحمل کند.  ساخت این پکینگ از  7 لایه مجزا که ۵ لایه آن NPR و ۲ لایه آن منجیددار است باعث شده تا بافتی متراکم داسته باشد. این مدل در کارهای سبک و سنگین عملکردی فوق العاده دارد و می تواند تا حرارت ۰۰۲ درجه را به خوبی تحمل کند. 
پکینگ کمپرسی که به دلیل عملکرد عالی می تواند بهترین جایگزین به جای پکینگ V پک و U پک‌ باشد. جنس این مدل بیشتر از نخ نسوز یا لاستیک نخ دار با یک روکش فلزی است که دوام کار را هم بیشتر می کند. برای صنایعی که فشار کمتر است این مدل بهترین کارایی را از خود نشان می دهد. بافت منعطف آنها باعث شده تا در زمان نصب و اجرا انعطاف پذیری زیادی داشته باشند که در این صورت می توانند مقدار فشار را به خوبی تنظیم کنند و راحت‌تر در داخل محفظه آب‌بندی قرار بگیرند. محفظه ای که در این نوع آب بندی وجود دارد باعث می شود تا حرارت زیاد به خوبی از درون محفظه ها دفع شود. 
پکینگ منجیددار : جنس NBR یا نیتریل دارند و مانند پکینگ های یکطرفه عمل می کنند. لایه اصلی اين قطعه را الیاف کتان یا پلی استر تشکیل می دهد که باعث تقویت بیشتر آن شده و مقاومت این قطعه را در مقابل فشار و دفرمگی افزایش می دهد. 
پکینگ پیستون که خود به ۲ مدل هیدرولیک و پنوماتیک تقسیم می شود و هر کدام عملکرد مختص به خود را دارند. این نوع پکینگ در جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی قابل استفاده بوده که در ابتدای سیلندر قرار می گیرد تا بتواند به بهترین شکل پیستون را از نشت مایعات و گاز محافظت کند که در این صورت آب بندی با ایمنی بیشتر و بدون هیچ گونه نشتی صورت می گیرد. 
تصویر انواع پکینگ
پکینگ گلوئی هم به دو شکل هیدرولیک و پنوماتیک طراحی و ساخته می شود. آب بندی در جک های پنوماتیک به صورت کاملا تضمین شده صورت می گیرد. این پکینگ در ابتدای گاید و در جهت مخالف استوانه‌‌ی جک قرار می گیرد تا حداکثر میزان آب‌بندی را اعمال کند. همچنین برای بهبود عملکرد سیلندر ،آنها  از نشت مواد به سمت خارج جلوگیری می‌کنند.

اصول عملکرد پکینگ

عملکرد پکینگ با اصول خاصی صورت می گيرد و بدین ترتيب شما شاهد بهترین کارایی خواهید بود. زمانی که پکینگ در حفره اصلی آب بندی قرار داده می شود پیچ های گلند یا همان شیار آب بندی آن را فشرده سازی می کنند. حرکت شفت و پکینگ در سیستم به صورت‌ نسبی بوده و چون پکینگ جنسی پلاستیکی و منعطف دارد یک نیروی شعاعی ایحاد می شود و ارتباط شفت و پکینگ را بیشتر کرده و باعث اتصال آنها می شود. استفاده از مواد روان کار در سطح تماس مانع از اصطکاک زیاد قطعات می شود و یک سطح تماس نرم به نام اثر یاتاقان را ایجاد می کند. شکل مارپیچی که در این نوع آب بندی پدیدار می شود عملکرد خوب آن را نشان می دهد. در واقع اساس عملکرد پکنیگ نیز بر اساس همین لایه‌های نازک و شکل‌های مارپیچ بنا شده است به همین دلیل ما شاهد بهترین عملکرد خواهیم بود. 
 پکینگ
در واقع یک آب‌بندی خوب، اثر یاتاقان و شکل مارپیچی را به خوبی حفظ می‌کند. اگر فشردگی و روغن کاری به درستی انجام شود بین شفت و پر کننده اصطکاکی ایجاد نمی شود و این خشکی باعث شکستگی قطعات می شود.  نصب صحیح این قطعه به عملکرد بهتر آن کمک زیادی کرده است پس بهتر است تا این پکینگ را در سایز و مدل مناسب انتخاب کنید. نحوه جاگذاری پکینگ و فشرده سازی آن در تحمل فشار اهمیت زیادی دارد و در صورتی که به درستی روغن کاری نشده باشد نمی تواند مانع از نشتی مواد شود. 

کاربرد پکینگ

وظیفه اصلی پکینگ‌ لاستیکی جلوگیری از نشت هرگونه مایعاتی به داخل قسمت اصلی دستگاه است. موارد مصرف این قطعه به جنس و نوع آن بستگی دارد. این قطعات اصطکاک پایینی داشته و دارای مقاومت شیمیایی بالایی است بدین ترتیب سطح کاربری گسترده ای دارد. پکینگ لاستیکی در برابر فشار، تحمل بسیار بالایی دارد و به‌راحتی تغییر شکل نمی‌دهد. این تجهیزات دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند به همین دليل توانسته اند در صنایع سطح کاربری گسترده ای را به خود اختصاص دهد. این قطعات با وزن سبک ساخته می شوند بدین ترتیب حمل و نقل و نصب آسانی دارند. از کاربردهای مهم این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
جلوگیری از نشت مایعات ، جامدات و گازها که می توانند سمی هم باشند‌. در صنایعی که حساسیت کار زیاد است این آب بندها می تواند به بهترین شکل خود را نشان دهند. در این سیستم آب بندی به صورت یک طرفه و دو طرفه صورت می گیرد. 
جلوگیری از نشت مواد خطرناک ، گازها ، آلاینده ها و مواد منفجره در صنایع مختلف. جنس خاصی که این قطعه دارد باعث شده تا به خوبی مسیر این مواد را مسدود کند که در این صورت محیطی ایمن برای فعالیت کارگران در هر محیطی ایجاد می گردد. 
استفاده در کارخانجات آهن، فولاد، سیمان، سیلندر‌های هیدرولیکی. انعطاف پذیری زیادی که این قطعه دارد باعث شده تا به خوبی در جای خود قرار بگیرد و بتواند بهترین بازدهی را حتی در شرایط سخت داشته باشد. 
در صنعت نفت و پتروشیمی این قطعه بیشترین نقش را دارد و می تواند مانع از نشت مواد مختلف در این بخش شود. مواد رقیق و غلیظ و سرد و گرم به خوبی پشت این پکینگ قرار می گیرند و به دلیل مسدود بودن راه نمی توانند از آن عبور کنند.
از دیگر کاربردهای پکینگ می توان در صنعت مواد شوینده اشاره کرد. انتقال این مواد از طریق لوله ها و مخازن صورت می گیرد که توسط این پکینک به خوبی آب بندی می شوند تا هیچ گونه نشتی نداشته باشند. 
پکینگ هایی که به صورت چند لایه با بافتی متراکم ساخته شده اند بیشتر برای کارهای سخت و حساس انتخاب می شوند. مزیت های زیادی که این قطعه به خود اختصاص داده باعث شده تا مورد استقبال صنایع قرار بگیرد. ضد زنگ بودن پکینگ این امکان را برای منایع ایجاد کرده تا بتوانند تحت هر شرایطی از این قطعه استفاده کنند. 
پیوند ها
شرکت FST
شرکت Corteco
اطلاعات تماس با ما
تلفن های تماس :
02133905800 - 09221054258 - 09128300860
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت چرخش صنعت می باشد .
طراحی سایت و سئو سایت : ایران طراح